Akupunktura


Jest to tradycyjna metoda medycyny Wschodu leczącą choroby układu nerwowego, krwionośnego, pokarmowego, oddechowego, moczowo-płciowego, ruchu, powłoki wspólnej, choroby oczu, uszu, nosa i gardła. Pozwala ona na wzmocnienie odporności oraz aktywuje meridiany, które wiążą powłoki ciała człowieka z wnętrzem jego organizmu i dzięki temu możliwe jest dotarcie do wszystkich narządów. Wkłuwanie jednorazowych igieł ze stali nierdzewnej w punkty na ciele ludzkim zlokalizowane wzdłuż mieridianów przywraca prawidłowy przepływ energii i powoduje zwalczenie przyczyny choroby przez nasz organizm . Punkty te są ściśle powiązane z konkretnymi chorobami, dlatego muszą być precyzyjnie dobrane przez osobę wykonującą zabieg. Po wykonaniu serii zabiegów możliwe jest uzyskanie równowagi w przepływie energii i organizm zaczyna działać z powrotem sprawnie.

Z punktu widzenia nauki stosowanie wkłuć igieł aktywuje krążenie w naczyniach włosowatych. Działa ono wtedy przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Komórki zaczynają pracować intensywniej, uwalniają się toksyny, wolne rodniki a organizm jest przez to pobudzony do walki z dolegliwościami, które szybciej ustępują. Impulsy wywoływane przez nakłucia pobudzają układ współczulny i przywspółczulny, czyli poprzez ośrodkowy układ nerwowy akupunktura oddziałuje na różne narządy wewnętrzne człowieka.

Chociaż akupunktura jest bezpiecznym zabiegiem, to jednakże należy zachować ostrożność w niektórych przypadkach, ponieważ jej aktywne działanie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. W szczególności akupunktura nie powinna być stosowana u osób, które niedawno przeszły rozległe zawały serca, mają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, chorują na choroby zakaźne oraz schorzenia nowotworowe. Akupunktura jest również przeciwwskazana do stosowania u kobiet w ciąży oraz u osób powyżej 85 roku życia.

O dopuszczeniu pacjenta do zabiegu decyduje za każdym razem lekarz. Przeprowadza on na pierwszej wizycie wywiad z pacjentem oraz jego indywidualne badanie, m.in. na podstawie badania pulsu, które pozwala mu na określenie stanu zdrowia pacjenta i dopasowanie zabiegów.