Choroby degeneracyjne

Choroby degeneracyjne inaczej zwyrodnieniowe, obejmują najczęściej stawy organizmu. Wywołane są uszkodzeniem struktur tkanek lub narządów. Do chorób degeneracyjnych zalicza się miażdżycę oraz chorobę zwyrodnieniową stawów. Gdy zwyrodnienie obejmuje układ nerwowy pojawiają się choroby typu neurodegeneracyjnego, które często są niewyleczalne. 

Chorobie zwyrodnieniowej stawów sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu lub zbyt duże przeciążenia. Ze względu na duży odsetek chorych chorobę zakwalifikowano do chorób cywilizacyjnych. Objawia się problemami z poruszaniem się, trzeszczeniem stawów oraz ich bólem. Może dojść do uszkodzenia chrząstki stawowej, tworzenia wyrośli kostnych, lub torbieli podchrzęstnych. W zaawansowanej fazie choroby stawy ulegają wykrzywieniu co uniemożliwia ruch. 

Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, która daje o sobie znać w niepozorny sposób. W początkowych jej stadiach szybciej się męczymy, bolą nas nogi, mamy problemy z koncentracją. Podwyższony cholesterol powoduję iż, w tętnicach odkładają się drobinki tłuszczu, soli wapiennych i białka. Z upływem czasu tych substancji gromadzi się coraz więcej, światło naczyń krwionośnych się zmniejsza co uniemożliwia swobodny przepływ krwi i limfy. Nieleczona może zakończyć się amputacją nogi, zawałem serca lub udarem.