Nieżyt żołądka

Nieżyt żołądka, to powszechnie znana choroba stanu zapalnego żołądka i dwunastnicy. Dochodzi do niej poprzez uszkodzenie ścianek błony śluzowej, bez względu na to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia. Stany takie, nazywa się gastropatiami, a samo zapalenie błony śluzowej żołądka, określa się mianem „gastritis”. Do uszkodzenia, a konsekwencji powstania stanu zapalnego, nie potrzeba wiele. Do takiego stanu może doprowadzić, ostre, przewlekłe zapalenie żołądka, zapalenia chemiczne (substancjami pochodzenia chemicznego), chorobę Leśniewskiego – Crohna, zaplenia infekcyjne.   W przypadku zachorowalności na nieżyt żołądka, pacjenci odczuwają ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała, ogólne osłabienie organizmu, biegunkę.

Występujące objawy, uzależnione są od czynnika wywołującego stan zapalny i choroba może również przechodzić bezobjawowo.   Postawienie prawidłowej diagnozy, uzależnione jest od przeprowadzonego wywiadu lekarskiego i chorowaniu na inne choroby, nawet nie związane z tego rodzaju objawami. Lekarz zleci wykonanie podstawowych badań. W tej grupie znajdzie się gastroskopia, pH – metria, posiew bakteryjny na podstawie wycinka błony śluzowej żołądka. Ponadto, niezbędnym jest wykonanie morfologii krwi i badań biochemicznych. Do najważniejszych objawów nieżytu żołądka i jelit należą biegunka i wymioty. Wiele osób ma także bole żołądka, gorączkę (wysoką temperaturę) i ból głowy. 

Objawy utrzymują się zwykle przez parę dni, nawet do tygodnia. Ostre lub długotrwałe wymioty lub biegunka mogą spowodować odwodnienie. Oznacza to, że zawartość wody w organizmie jest niewystarczająca. Do objawów odwodnienia należą zapadnięte oczy, suchość w jamie ustnej, obłożony język i oddawanie małych ilości gęstego, ciemnego moczu.