Ból głowy

Ból głowy jest dolegliwością na którą najczęściej uskarżają się ludzie. Może być on pulsujący, rozsadzający, tępy lub ćmiący. Bez względu na rodzaj bólu, na ogół jest on związany z układem krążenia. Mózg, mimo że znajduję się w czaszce i okolice bólowe często są zlokalizowane w jego rejonie nie ma nic wspólnego z naszymi odczuciami. Dzieje się tak ponieważ mózg nie ma tzw. wolnych zakończeń nerwowych, które odpowiadają za odbieranie bólu, więc nie może boleć. Posiadają je natomiast trzy opony otaczające mózg, które otoczone są również siecią naczyń krwionośnych. Ból odczuwamy wówczas gdy naczynia krwionośne się rozszerzają i podrażniają zakończenia nerwowe w oponach. Najczęstsze bóle głowy mają charakter napięciowy, czyli są wywołane stresem, złą dietą, przemęczeniem, depresją. Jak wiadomo, stres lub inne czynniki negatywne wywołują w nas emocje, na które organizm odpowiada produkcją hormonów takich jak  katecholamina i kortyzol. Hormony wywołują dalszy ciąg reakcji, m.in. podnoszą ciśnienie tętnicze krwi oraz przyspieszają pracę serca. Organizm broniąc się przed tymi symptomami i tym samym chcąc uniknąć np. wylewu, rozszerza naczynia krwionośne, te zaczynają uciskać na zakończenia nerwowe. 

Codzienny (przewlekły) ból głowy (CBG) jest określeniem opisującym różne typy bólów, np. migreny lub bóle polekowe. O przewlekłym bólu głowy mówimy wówczas gdy, pojawia się ok. 15 dni w miesiącu, regularnie przez 3 miesiące i trwa co najmniej cztery godziny dziennie. Bóle głowy mogą również świadczyć o zaistnieniu innej, poważniejszej choroby. Niekiedy są one objawem charakterystycznym dla nadciśnienia tętniczego, neuralgii nerwu twarzowego, tętniaka mózgu. 

Jeśli są to bóle napięciowe najczęściej zalecany jest środek przeciwbólowy, lecz należy go przyjmować w rozsądnych dawkach aby nie nabawić się polekowego bólu głowy. Gwarantem leczenia bez żadnych skutków ubocznych i dodatkowych dolegliwości jest zastosowanie akupresury. Według medycyny wschodu ból głowy jest wywołany zablokowaniem się meridian w okolicach żołądka, woreczka żółciowego, pęcherza moczowego oraz wątroby. Uciskanie odpowiednich punktów na ciele ma na celu odblokowanie kanałów.