Bezsenność

Bezsenność wiąże się z dwoma zjawiskami, kłopotami z zaśnięciem oraz z podtrzymaniem snu. Wynika to z uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Na tą przypadłość cierpi jedna trzeci osób, niewiele z nich poddaje się specjalistycznemu leczeniu, uważając że problemy ze snem to nie choroba. Każdemu zdarzają się trudność w zasypianiu lub przebudzanie się w ciągu nocy, lecz gdy  te symptomy powtarzają się trzy, cztery raz w tygodniu przez kolejne trzy tygodnie, jest to znak że prawdopodobnie dolega nam bezsenność przewlekła i kwalifikujemy się do leczenia. 

Przyczyn bezsenności jest wiele i to one warunkują jej podział na dwa główne typy: bezsenność zewnątrzpochodna i wewnątrzpochodna. W pierwszym przypadku dolegliwość wywołana jest niewygodnym materacem, hałasem zza ściany lub latarnią świecącą prosto w okna. W takim przypadku wystarczy zmienić materac lub ustawienie łóżka.

W drugim przypadku problem dotyczy zaburzeń psychiczno-emocjonalnych, obejmujących między innymi nerwice, depresje, cukrzyce, nowotwory, nadczynność tarczycy. Choroby neurologiczne, gdzie ból jest główną przyczyną braku snu lub neuropatie, w których dokuczliwość ze strony nerwów obwodowych nie pozwala zasnąć. 

Kłopoty z zasypianiem negatywnie wpływają na jakość naszej pracy oraz życia. Niewyspanie powoduje gorsze samopoczucie, podenerwowanie oraz ogólne rozdrażnienie organizmu. Praca przez nas wykonywana staję się mniej efektywna, pojawiają się kłopoty z koncentracją i ogólne osłabienie organizmu. W skrajnych przypadkach może dojść do prób samobójczych, ponieważ bezsenność często wiąże się z zaburzeniami psychicznymi. 

Ilość czasu jaką organizm przeznacza na sen jest sprawą indywidualną, zależną od predyspozycji genetycznych, wieku, pory roku oraz naszej aktywności w ciągu dnia. Osoby mające mniej stresującą pracę powinny zasypiać szybciej i budzić się bardziej wypoczęte niż te funkcjonujące w ciągłej pogoni i stresie. 

W leczeniu bezsenność ma zastosowanie terapia poznawczo-behawioralna wspomagana akupresurą lub akupunkturą. Polega ona na przeprowadzeniu tzw. interwencji behawioralnych, które mają na celu zmianę dotychczasowego zachowania. Osobom które maja problemy ze snem zaleca się wieczorny spacer, słuchanie uspakajającej muzyki lub wyrównanie temperatury w pokoju. Nie wskazanym jest aby w nadmierny sposób zajmować się jakością i otoczeniem własnego snu. Nie warto również zasypiać na siłę ani też oczekiwać w napięciu na to jaka będzie kolejna noc. W ramach terapii przeprowadzane są również treningi relaksacyjne. Chorzy uczeni są również technik zatrzymania myśli, uruchomienia wyobraźni oraz myślenia paradoksalnego. Lekarze często zalecają leczenie farmakologiczne lekami nasennymi lecz ich zbyt długie przyjmowanie może być szkodliwe i przynieść odwrotny do zamierzonego skutek.