Niepłodność

Wbrew pozorom bezpłodność i niepłodność to dwa zupełnie różne zjawiska. Bezpłodność jest nieuleczalnym i nieodwracalnym stanem, który cechuję się niemożliwością spłodzenia potomstwa. Przyczyną bezpłodności może być usunięcie narządów płciowych w wyniku operacji, ich niepełne wykształcenia lub choroby genetycznej np. zespół Turnera. 

Niepłodność jest na ogół odwracalna i może być spowodowana stresem, złym odżywianiem się lub zaburzoną gospodarką hormonalną. Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność to niemożność zajścia w ciąże po 12 miesiącach uprawiania regularnego współżycia bez stosowania metod zapobiegania ciąży. Po 35 roku życia kobiety, niepłodność rozpoznaje się po 6 miesiącach prób. Wynika to z faktu, iż po tym wieku zmniejsza się potencjał reprodukcyjny kobiety. Wówczas lekarze zalecają bardziej agresywne leczenie. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że niepłodność jest chorobą społeczną, która w niekorzystny sposób wpływa zarówno na osoby dotknięte chorobą jak i te z jej otoczenia. Z tego wynika że najważniejszym  czynnikiem u kobiety określającym płodność jest wiek. Z upływem czasu płodność się zmniejsza, ponieważ zmniejsza się liczba komórek jajowych. Do najczęstszych zaburzeń płodności u kobiety należą zaburzenia jajeczkowania, które objawiają się nieregularnymi miesiączkami. Uszkodzone jajowody, również mogą prowadzić do ich niedrożności. Problemy z niedrożnością jajowodów mogą być wywołane przez zapalenie otrzewnej, które jest np. skutkiem zapalenia wyrostka robaczkowego. Bywa jednak że przyczyny niepłodności są trudne do zdiagnozowania i niejednoznaczne, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. 

Niepłodność można podzielić na pierwotną i wtórną. W pierwszym przypadku kobieta nigdy nie była w ciąży i ma problem z zajściem, w drugim przypadku kobieta przebyła już jedną ciążę i ma problem z zajściem po raz drugi. Podział ten związany jest z kryterium czasu i pojawieniem się nowych kryteriów wpływających na płodność. Przyczyny występowania obu tych typów przenikają się wzajemnie. 

Problem niepłodności dotyczy nie tylko kobiet, lecz również mężczyzn. W ich przypadku zasadniczą rolę odgrywa ilość i jakość nasienia. Do obniżenia parametrów nasienia prowadzi przegrzewanie jąder, sprzyja temu siedzący tryb życia, praca jako kierowca lub operator urządzeń mechanicznych. Dym tytoniowy również skutecznie obniża poziom nasienia. Problem ze strony mężczyzn może również wynikać z przyczyn anatomicznych takich jak problem ejakulacji erekcji, co uniemożliwia wprowadzenie nasienia do pochwy.