Zaburzenia przedsionkowe

Neuronitis vestibularis – łacińska nazwa tego schorzenia – to dolegliwość, co do której do końca nie znane jest pochodzenie. Jedni twierdzą, że powstaje wskutek zespołu przyczyn wirusowych, takich jak reaktywacja wirusa opryszczki pospolitej. Uznaje się również, że genezy tej choroby należy doszukiwać się w problemach autoimmunologicznych lub też naczyniowych. Zapalenie neuronu przedsionkowego występuje przede wszystkim u osób będących w 3, 4 a nawet 5 dekadzie życia. Jest to schorzenie uleczalne, często samo ustępuje po okresie 2-3 tygodni. Jednakże w niektórych przypadkach należy zastosować również dodatkowe metody, takie jak farmakologia.

Istnieje kilka objawów, które występują podczas tego schorzenia. Nie należy się jednak wyłącznie nimi kierować, gdyż są to również symptomy towarzyszące innym chorobom – nie tylko układu nerwowego, ale także wzroku, kręgosłupa itp. Wśród głównych oznak, że dzieje się coś niedobrego w naszym organizmie są częste, silne, napadowe bóle głowy. Ponadto, osoba cierpiąca na to schorzenie może skarżyć się na nudności oraz wymioty. Innym przejawem zapalenia neuronu przedsionkowego jest utrata równowagi.

Wiedząc, że nasz organizm funkcjonuje niepoprawnie, należy udać się z tym problemem do lekarza. Nie należy bagatelizować tej choroby. Podczas wizyty w przychodni doktor jest w stanie stwierdzić wystąpienie poziomego lub poziomo obrotowego oczopląsu.
Aby dokładnie potwierdzić chorobę należy przeprowadzić elektroneurograficzne badanie. Jeżeli rzeczywiście pacjent choruje na zapalenie nerwu przedsionkowego, to na wynikach będzie widoczne osłabienie lub brak pobudliwości błędnika.

Osoby, które zachorują na zapalenie nerwu przedsionkowego mogą wymagać specjalistycznego leczenia szpitalnego. W początkowym okresie podaje się leki przeciwwymiotne, zmniejszające zawroty głowy - tym samym poprawia się kondycja fizyczna i samopoczucie pacjenta. Należy również nawadniać organizm, który wskutek torsji pozbywa się niezbędnej wody oraz soli mineralnych.  

Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 2–3 tygodni. Choroba ta powoduje jednak trwałe urazy, które następnie częściowo lub też całkowicie zanikają dzięki zjawisku kompensacji. W celu złagodzenia objawów stosuje się leki przeciwwymiotne oraz przeciwhistaminowe, skopolaminę, oraz tabletki uspokajające. Nie należy unikać ruchu, ani też stosować zbyt długo jednakowych pozycji ciała czy zbyt długo korzystać z leków przeciwzawrotowych i przeciwwymiotnych. Takie działania mogą przyczyniać się do wydłużenia okresu powrotu do zdrowia.

W sytuacji ponownego wystąpienia objawów zapalenia neuronu przedsionkowego u tej samej osoby, uważa się, że jest to problem dekompensacji błędnika, aniżeli powtórnej infekcji, gdyż zazwyczaj choroba po ustąpieniu nie powraca.